Abdullah Haktankaçmaz
Köşe Yazarı
Abdullah Haktankaçmaz
 

SADECE ADALET PEŞİNDE OLMA

Çakalın biri aç kalınca kasabaya inmiş. Sütçünün süt çanağını devirip, sütü içmiş, Fırıncının tezgâhından ekmeği kapmış yemiş, nihayet bir kasabın vitrininden kocaman bir but kapıp bir güzel mideye indirmiş. Çakalın ve etin kokusunu alan kasabanın tüm köpekleri toplanmış, çakalı yakalamak için ardı sıra koşturmuşlar. Çakal önde, köpekler de arkada, amansız bir kovalamaca koşuşturmaca başlamış ama bir süre sonra, sütçünün köpeği yorulup takibi bırakmış. Bir müddet daha geçince de bu sefer fırıncının köpeği, çakalı takibi bırakmak zorunda kalmış. En son, kasabanın çıkışına yakın bir yerde kasabın köpeği de pes etmiş ve yorgunluktan dili bir karış dışarıda geriye dönmüş. Çakalın arkasında kala kala bir tek demircinin köpeği kalmış. Çakal önde demircinin köpeği arkada ısrarlı bir kovalamaca devam ederken ve kasabadan çıkılıp kırlara varıldıktan sonra da tepelere doğru çıkılmaya başlanmışken çakal dayanamamış, durmuş ve demircinin köpeğine öfkeyle seslenmiş; _“Yahu arkadaş, sütçünün sütünü içtim tamam, fırıncının ekmeğini yedim o da tamam, hadi kasabın etini kaptım ama buna rağmen onlar bile pes etti peşimi bıraktı da, lan ben demirciye ne yaptım ki bi türlü ayrılmıyorsun peşimden?” İşte, Çakalın anlamadığı şey de odur: Demircinin köpeği menfaat peşinde değil, sadece adalet peşindedir. Çakalın kafasındaki sistem karşılıklı menfaate dayalı bir kapitalist sistem. Demircinin köpeğindeki ise, evrensel hukuk. “Seni cezalandırmam için bana zarar vermen şart değil. Sen, başkalarına zarar verdiğin için suçlusun”diye düşünüyor demircinin köpeği. O yüzden çakallar, demircinin köpeği gibi ''yalnızca hak peşinde koşanları'' asla anlayamayacak ve yaptıklarını aptalca bulacaklardır. Ama demircinin ADALET bekçileri de her zaman var olacaktı... Ahlaken düşük toplumlarda da hem çakallar hem de demircinin köpeği gibi adalet için çırpınanlar da olacaktır. Adalet bekçilerinin çokluğu uygarlık seviyesini, çakalların çokluğu ise ahlak yoksunluğu ve cehalet sayılacaktır. Toplumumuzda adaletin tesisi için adalet bekçilerinin çoğalması dileklerimle... HOŞ VE ESEN KALIN Abdullah Haktankaçmaz ah6334@gmail.com
Ekleme Tarihi: 27 Haziran 2024 - Perşembe

SADECE ADALET PEŞİNDE OLMA

Çakalın biri aç kalınca kasabaya inmiş.

Sütçünün süt çanağını devirip, sütü içmiş, Fırıncının tezgâhından ekmeği kapmış yemiş, nihayet bir kasabın vitrininden kocaman bir but kapıp bir güzel mideye indirmiş.

Çakalın ve etin kokusunu alan kasabanın tüm köpekleri toplanmış, çakalı yakalamak için ardı sıra koşturmuşlar.

Çakal önde, köpekler de arkada, amansız bir kovalamaca koşuşturmaca başlamış ama bir süre sonra, sütçünün köpeği yorulup takibi bırakmış.

Bir müddet daha geçince de bu sefer fırıncının köpeği, çakalı takibi bırakmak zorunda kalmış.

En son, kasabanın çıkışına yakın bir yerde kasabın köpeği de pes etmiş ve yorgunluktan dili bir karış dışarıda geriye dönmüş.

Çakalın arkasında kala kala bir tek demircinin köpeği kalmış. Çakal önde demircinin köpeği arkada ısrarlı bir kovalamaca devam ederken ve kasabadan çıkılıp kırlara varıldıktan sonra da tepelere doğru çıkılmaya başlanmışken çakal dayanamamış, durmuş ve demircinin köpeğine öfkeyle seslenmiş;

_“Yahu arkadaş, sütçünün sütünü içtim tamam, fırıncının ekmeğini yedim o da tamam, hadi kasabın etini kaptım ama buna rağmen onlar bile pes etti peşimi bıraktı da, lan ben demirciye ne yaptım ki bi türlü ayrılmıyorsun peşimden?”

İşte, Çakalın anlamadığı şey de odur: Demircinin köpeği menfaat peşinde değil, sadece adalet peşindedir.

Çakalın kafasındaki sistem karşılıklı menfaate dayalı bir kapitalist sistem. Demircinin köpeğindeki ise, evrensel hukuk.

“Seni cezalandırmam için bana zarar vermen şart değil. Sen, başkalarına zarar verdiğin için suçlusun”diye düşünüyor demircinin köpeği.

O yüzden çakallar, demircinin köpeği gibi ''yalnızca hak peşinde koşanları'' asla anlayamayacak ve yaptıklarını aptalca bulacaklardır. Ama demircinin ADALET bekçileri de her zaman var olacaktı...

Ahlaken düşük toplumlarda da hem çakallar hem de demircinin köpeği gibi adalet için çırpınanlar da olacaktır. Adalet bekçilerinin çokluğu uygarlık seviyesini, çakalların çokluğu ise ahlak yoksunluğu ve cehalet sayılacaktır.

Toplumumuzda adaletin tesisi için adalet bekçilerinin çoğalması dileklerimle...

HOŞ VE ESEN KALIN

Abdullah Haktankaçmaz ah6334@gmail.com

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yeniurfagazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.